Winnica Zimna Woda

„Winnica położona w dolnośląskiej wsi Zimna Woda, otoczona lasami, z panoramą pasm górskich w oddali. Nasze winogrona dojrzewają w południowo- zachodnim słońcu nabierając smaków i aromatów. Winorośl wymaga wielu zabiegów i troski dlatego oddajemy się pracy z wielkim zaangażowaniem i pasją. Zbiór i selekcja winogron odbywa się ręcznie przez szczęśliwych ludzi, a wino powstaje tradycyjnymi metodami”

Winnicę w 2017 roku założył Piotr Mikuła, który wytwarzaniem wina i cydrów pasjonował się od dawna. W tym samy roku Piotr ukończył studium praktycznego winiarstwa na Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. W codziennej pracy na winnicy i w winiarni pomaga Piotrowi partnerka Monika Słonecka którą zaraził pasją do wina i od 3 lat prowadzą winnicę razem.  „To od wina zaczęła się nasza wspólna przygoda i miłość. Nie wyobrażamy sobie, że tego wszystkiego wokół nas nie ma, pomimo, że jest to ciężka praca. Każdego dnia cieszymy się naszym sukcesem, pasją i wytrwałością w dążeniu do celu” .

Nazwa winnicy pochodzi od nazwy miejscowości Zimna Woda w której znajduje się, wcześniejsza nazwa miejscowości sprzed 9 września 1947 roku brzmiała Kaltwasser.

Zimna Woda leży na Wysoczyźnie Lubińskiej jest to mezoregion fizycznogeograficzny stanowiący północno-wschodnie zakończenie Niziny Śląsko-Łużyckiej. Od północy graniczy z Równiną Szprotawską i Wzgórzami Dalkowskimi, od wschodu z Obniżeniem Ścinawskim, od południowego wschodu z Pradoliną Wrocławską, od południa i południowego zachodu z Równiną Legnicką i od zachodu z Borami Dolnośląskimi.

Aktualnie winnica obejmuje obszar 1,4 ha, co daje około 5500 krzewów. Odmiany jakie znalazły się na winnicy w pierwszych nasadzeniach były swoistym eksperymentem, co w późniejszym etapie okazało się dobrą decyzją. Produkowane dzisiaj wina tworzą ciekawe kupaże dzięki wielorodności odmian. W ofercie winnicy są również wina musujące robione metodą tradycyjną. Jest jeszcze przestrzeń na kolejne nasadzenia około 2 tysięcy krzaków, ale ten etap jeszcze przed właścicielem winnicy…

Na winnicy organizowane są  umawiane degustacje, prowadzona jest sprzedaż wina, a w planach jest inwestycja, która docelowo da możliwość Gościom zatrzymania się z noclegiem czy na weekend relaksu z naturą w pięknym sielankowym klimacie.

Szczepy jakie nasadzone są na winnicy obecnie to:
Czerowne: Cabernet Cortis, Regent, Rondo, Leon Milot, Marechal Foch, Marquette,
Białe: Hibernal, Souvigner Gris Johanniter, Muscaris , Seyval Blanc, Solaris, Jutrzenka, Bianca.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Winnicy Zimna Woda.

Kontakt:Piotr Mikuła Telefon:+48 885708355