Winnica Jakubów

Winnica Jakubów została założona w 2002 roku przez Artura Pajdosza, ojca obecnego właściciela i winiarza – Michała, jako jedna z pionierskich winnic w Polsce. Położona jest w urokliwej, dolnośląskiej wsi Jakubów, na grzbiecie pasma Wzgórz Dalkowskich i zajmuje 4,5 hektara nasłonecznionych, południowych stoków, obsadzonych winoroślą. Mikroklimat wzgórz nad doliną Odry, klimat południowo-zachodniej Polski, tutejsze polodowcowe gliniasto-piaszczyste gleby – wszystko powyższe, poznawanie tego i reagowanie na to, tworzą nasze terroir – niepowtarzalne warunki kształtujące proces dojrzewania gron i w następstwie jakość powstałych z nich win. Zgodnie z naszymi przekonaniami, prowadzimy winnicę z poszanowaniem jej naturalnego otoczenia i z zachowaniem pełnej bioróżnorodności. Stosujemy organiczny nawóz z tutejszych stajni, unikamy zbędnych, chemicznych zabiegów a wszelkie prace pielęgnacyjne i zbiory prowadzimy ręcznie. Dwudziestoletnie doświadczenie w uprawie i winifikacji oraz biotechnologiczne wykształcenie pomagają nam rozumieć przemiany zachodzące podczas tworzenia wina i pozwalają mniej interwencyjnie kierować procesem jego produkcji. Pozwalamy pracować dzikim drożdżom, klarujemy za pomocą naturalnej sedymentacji i zlewania znad osadu, często rezygnując z jakiejkolwiek filtracji. Otrzymujemy w zamian wina czyste, szczere, maksymalnie odzwierciedlające charakter zarówno odmiany, z której powstały jak i miejsca, w którym się zrodziły.

Rok założenia: 2002
Powierzchnia winnicy: 4,5 ha
Lokalizacja: 180-200 m n.p.m. w południowej części pasma Wzgórz Dalkowskich Wystawa: południowy stok o nachyleniu 15-20%
Podłoże: polodowcowe gliny zwałowe, gleba gliniasto-piaszczysta III i IV kl. bonitacyjnej

UPRAWIANE ODMIANY
Głównymi uprawianymi odmianami winorośli są: Riesling, Hibernal, Traminer, Solaris, Chardonnay, Dornfelder, Rondo, Regent, Pinot Noir, Zweigelt.
Pielęgnujemy także, z miłości i sentymentu. rzędy starych, eksperymentalnych nasadzeń, głównie wschodnio- i środkowoeuropejskich odmian.

OFERTA
Degustacja i sprzedaż naszych win oraz lokalnych produktów Zwiedzanie winnicy i winiarni
Pokoje gościnne
Domowa kuchnia bazująca na sezonowych surowcach z okolicy Organizacja imprez firmowych, okolicznościowych, szkoleń itp. Jazdy konne
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu przez e-mail: biuro@winnicajakubow.pl

ATRAKCJE W OKOLICY
Sam Jakubów to spokojna i urokliwa wioska z długą, bogatą historią. Po ponad 300 latach przerwy przywróciliśmy na okoliczne stoki winorośl – wówczas uprawianą zapewne przez właścicieli obecnie zrujnowanego, neogotyckiego pałacu. Przyległy do ruin pałacu park, urządzony w stylu angielskim, jest idealnym miejscem na odprężający spacer, podobnie jak Rezerwat Przyrody „Buczyna Jakubowska” ze swoimi wąwozami, źródliskami i ścieżką dydaktyczną. Znajdujące się na skraju buczyny grodzisko wczesnośredniowieczne oraz XIV-to wieczny kościół z kamienia polnego stanowią cenne zabytki architektury a źródło bijące nieopodal od prawie tysiąca lat ściąga pielgrzymów idących el Camino.

Winnica należy do:
Dolnośląski Szlak Piwa i Wina
Lubuski Szlak Wina i Miodu
Stowarzyszenie Winnic Dolnośląskich

Kontakt:Winnica Jakubów Michał Pajdosz
Jakubów, ul. Św. Jakuba Apostoła 10
59-160 Radwanice
Telefon:+48 725-387-463 +48 665 162 700