Winnica Jadwiga

Winnica JADWIGA położona jest w paśmie Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich, ok.17 km. , na północ od Wrocławia. Ze szczytów tych wzgórz rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląska, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym Masywem Ślęży. Pagórki są poprzeplatane siecią szlaków rowerowych.

Tradycje uprawy winorośli na tych ziemiach są bardzo stare. Przed i zaraz po II wojną światowe na wzgórzach w okolicy Trzebnicy były winnice.

Winnicę założono w roku 2015 na powierzchni ok. 1 ha. Wiosna 2020 winnica powiększyła się do 2 ha, na których rosną szczepy białe: Johanniter , Muscaris, Souvignier Gris , Chardonnay, oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet.

Produkcja opiera się o na pracy ręcznej wykonywanej przez winiarza i jego rodzinę. Uprawa winnych krzewów prowadzona jest metodami umożliwiającymi otrzymanie wysokiej jakości owoców np. poprzez nawożenie nawozami naturalnymi, stosowanymi w rolnictwie ekologicznym.

Pomysł na założenie winnicy dojrzewał latami a jego realizacja pociągnęła za sobą duże zmiany w życiu prywatnym i zawodowym właściciela. Wykształcenie rolnicze, doświadczenie handlowe i tradycje rodzinne ułatwiły rozpoczęcie produkcji winiarskiej.

Promowanie własnej produkcji odbywa się poprzez dbanie o najwyższą jakość i odwołanie się do wartości i tradycji lokalnych. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi tj. Św. Jadwigi Śląskiej . Logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej a widoczne drapieżne ptaki to sokoły ,które są wizualizacją zainteresowań winiarza – sokolnictwem. W 2021 rozpoczęto praktyczną ochronę winnicy przed szpakami za pomocą ptaków drapieżnych.

Już pierwszy rocznik ( 2016) należał do udanych , czego wyrazem były medale ENOEXPO -2017. W kolejnych latach wina z Winnicy Jadwiga były doceniane i nagradzane medalami w konkursach krajowych i zagranicznych. Od 2019 rozpoczęto produkcję win naturalnie musujących tzw. Pet Nat-ów. Poszukiwane są nowe możliwości, czego przykładem jest produkcją wina lodowego oraz otrzymanie certyfikatu na produkcję tzw. win mszalnych. Obecne działania koncentrują na doskonaleniu procesu produkcji wina i uatrakcyjnieniu pobytu turysty w winiarni.

Poza produkcją samego wina, Winnica Jadwiga organizuje degustacje i imprezy integracyjne .

Kontakt:Winnica Jadwiga Marek Janiak
Ozorowice ul. Jodłowa 73
55-114 Wisznia Mała
Telefon:+48 514-061-069