Winnica Celtica

Winnica CELTICA usytuowana jest w otulinie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego u stóp magicznej góry Ślęży – kolebce plemion celtyckich, które przyniosły w te okolice umiejętność wytwarzania wina już w V w p.n.e. Pierwsze pisemne wzmianki o winiarstwie w tym miejscu pochodzą z bulli papieskich z XII w.

Plantacja założona jest na wschodnich stokach Góry Ślęży z południowo-wschodnią ekspozycją. Właściciele Katarzyna i Przemysław Demków. Doświadczenie zdobywaliśmy od 2010 roku eksperymentując na kupowanych winogronach i na tym co przynieśli dobrzy ludzie. Posiadamy ponad 5300 winorośli – 8 wiodących szczepów (Gewurztraminer, Solaris, Regent, Merlot, Sauvignon Blanc, Pinot Noire, Riesling, Johanniter, i kilka na próbę (Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat Ottonel). Uważamy, że Okolice Wrocławia to jedno z najlepszych stanowisk do uprawy winorośli dlatego zdecydowaliśmy się także na trudne i wymagające szczepy odmiany Vitis Vinifera takie jak Merlot. Winnicę traktujemy jako spełnienie marzeń o gospodarstwie rolnym, fascynację winiarstwem oraz sposobem na spokojną emeryturę.

Posiadamy także ok. 2000 krzaków czarnej porzeczki a wino z niej wytwarzane robi furorę wśród naszych klientów. Jesteśmy jedynym obecnie na Dolnym Śląsku producentem wina z czarnej porzeczki, owocu który w naszym mniemaniu jest dramatycznie niedoceniony! W procesie produkcji wina zachowuje bogactwo dobrych dla człowieka czynników: witamina C, magnez, potas, błonnik, polifenole, antocyjany (antyoksydanty), kwasy OMEGA-3 i 6. Prawdopodobnie wino z czarnej porzeczki jest zdrowsze niż z winogron! Chcemy promować czarną porzeczkę i szukamy innych zastosowań dla tego owocu oraz resztek produkcyjnych. Wytworzyliśmy np. konfiturę z wina z czarnej porzeczki (z resztek po winifikacji), która cieszy się dużym powodzeniem. Szukamy sposobu zagospodarowania także wytłoków.

Nasze wino SABAT jest produkowane w zabytkowym budynku Starej Gazowni w Sobótce (z 1902 roku). Oprócz imprez okolicznościowych, eventów i degustacji w pomieszczeniu winiarni remontujemy także część socjalną z 5 pokojami dwuosobowymi (będą dostępne od 2017 roku). W ofercie posiadamy obecnie 12 win gronowych oraz wina z czarnej porzeczki i wieloowocową Ratafię.

Kontakt:Winnica i Winiarnia CELTICA
Przemysław Demków
ul. Czysta 1,
Budynek Starej Gazowni w Sobótce
55-050 Sobótka
Telefon:+48 501-344-885